Wyniki testu wtryskiwaczy benzyny
Klientów pracowni regeneracji wtryskiwaczy benzynowych w ASO Bosch Service Pawlik można podzielić na dwie zasadnicze grupy – jedni z nich dążą do tego, by poznać i wnikliwie zanalizować uzyskane dzięki diagnostyce wyniki testu wtryskiwaczy benzyny, drudzy natomiast są w pełni usatysfakcjonowani zapewnieniem, że po regeneracji wtryskiwacz działa optymalnie, gdyż jego fabryczne parametry zostały mu przywrócone. Tuż obok realizacji usługi, jaką jest czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych, wykonujemy ich kompleksową diagnostykę, której poszczególne etapy scharakteryzujemy poniżej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie parametry są testowane, by mówić o całościowych wynikach z testowania wtryskiwaczy w silniku benzynowym.

1. Parametry sprawdzane podczas testowania wtryskiwaczy benzynowych
Aby w odpowiedni sposób zażegnać niemały dla kierowcy problem, jakim jest awaria wtrysku w silniku benzynowym, należy rzetelnie sprawdzić, jakie przyczyny do niej doprowadziły. Jak sprawdzić, co odpowiada za fakt, że podczas jazdy niepokoi nas głośna praca wtryskiwaczy benzyny lub innego typu objawy – wtrysk paliwa (benzyna) może generować ich naprawdę sporo, przy czym łatwo je pomylić z… Brakiem paliwa lub z problemami dotyczącymi zapłonu. Wśród objawów, które niestety łatwo pomylić z symptomami wymienionych usterek, należy wyróżnić problemy z uruchomieniem jednostki napędowej, nierówną pracę zimnego oraz rozgrzanego silnika, aktywowanie check engine oraz problemy z przyspieszaniem i ogólnie postrzeganą dynamiczną jazdą samochodem. Jeżeli zauważymy współwystępowanie tych oznak, warto zastanowić się nad tym, jak sprawdzić wtryskiwacze benzynowe i od razu w tym miejscu zasugerujemy, że nie warto sprawdzać ich samodzielnie, ponieważ do wykrycia wszystkich usterek niezbędny jest dedykowany, zaawansowany technologicznie sprzęt. Najlepiej skorzystać z usług oferowanych przez ekspertów w tej dziedzinie, a takich gromadzimy w pracowniach Bosch Service Pawlik. Co ważne, nasze usługi w zakresie diagnostyki oraz regeneracji podzespołów samochodowych są dostępne nie tylko w Stalowej Woli czy na Podkarpaciu, ale na terenie całego kraju, ponieważ z każdego punktu możemy odebrać wymagające regeneracji podzespoły naszym kurierem. Jeżeli do pracowni trafiają wtryskiwacze benzynowe o pośrednim wtrysku, czyli wtryskiwacze MPI, za pomocą dedykowanych urządzeń przeprowadza się test rezystancji cewki wtryskiwacza, test rozpylania paliwa, a także test, którego celem jest porównanie dawek przy zróżnicowanym wysterowaniu wtryskiwacza. Równie istotne jest zweryfikowanie za pomocą testu szczelności wtryskiwaczy, ponieważ nieszczelny wtryskiwacz benzyny to źródło wielu poważnych komplikacji wtórnych. Jak sprawdzić wtryskiwacze benzynowe, gdy mamy do czynienia z wtryskiem bezpośrednim? Także jest to zadanie dla dysponującego odpowiednią aparaturą eksperta. Wyczyszczone wtryskiwacze benzynowe sprawdza się elektronicznie, weryfikując w ten sposób wagowo dawki wtryskowe przy zmiennym ciśnieniu oraz czasie otwarcia wtrysku. Kolejnym parametrem, który należy sprawdzić w ramach testowania owych wtryskiwaczy, jest rozpylanie paliwa przy wykazywanym przez układ wysokim ciśnieniu. W kontekście wtryskiwaczy bezpośrednich równie istotne jest testowanie reakcji wtryskiwacza oraz przeprowadzenie testu wtrysku w warunkach tożsamych z pracą silnika benzynowego. Otrzymane z wymienionych testów wyniki powinny zostać zarówno w przypadku wtryskiwaczy o wtrysku pośrednim, jak i bezpośrednim, zanalizowane przez fachowca. Wielu kierowcom wydrukowane w postaci protokołów wyniki niewiele zdołają powiedzieć, natomiast osoba, która zajmuje się regeneracją wtryskiwaczy benzynowych na co dzień, doskonale będzie wiedziała, w jaki sposób je zinterpretować.

Kiedy warto sprawdzić wtryskiwacze benzynowe?
Nad tym, jak sprawdzić, a następnie jak wyczyścić wtryskiwacze benzyny, warto zastanowić się już w momencie wystąpienia pierwszych objawów wskazujących na ich usterkę. Po czym poznać zużyte, uszkodzone mechanicznie lub lejące wtryski (benzyna)? Objawy dotyczące głównie problemów z rozruchem oraz równomierną, dynamiczną pracą jednostki napędowej omówiliśmy we wcześniejszych akapitach. Już sam fakt problematycznego uruchamiania silnika czy też przyspieszania to poważny problem, z którym warto jak najszybciej się uporać, aby nie stwarzać zagrożenia ani dla użytkowników auta, ani dla jego podzespołom mogącym ulegać uszkodzeniom wtórnym. Gdy tylko usłyszysz intensywniejsze niż zazwyczaj stukanie wtryskiwaczy (benzyna), nie wahaj się ani chwili i kontaktuj z autoryzowaną pracownią, w której można je sprawdzić oraz zdiagnozować. Jeżeli którykolwiek z parametrów określonych w protokołach z testowania wtryskiwaczy benzynowych jest dla Ciebie niejasny, bez cienia zawahania skontaktuj się z naszymi konsultantami, którzy z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości. Nie warto kontynuować jazdy z niesprawnymi wtryskiwaczami nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także ze względów finansowych, gdyż naprawy uszkodzeń wtórnych w sumie z kosztami regeneracji lub wymiany wtryskiwaczy benzynowych mogą urosnąć do niebagatelnych kwot.

Komentarze