Udostępnij wpis
Wybierz województwo
Wtryskiwacze benzynowe są stosowne już od kilkudziesięciu lat w jednostkach napędowych, aczkolwiek ich temat jest szeroko znany wśród posiadaczy pojazdów mechanicznych z jednostką napędową Diesla, ponieważ w tych silnikach są one często wymieniane i regenerowane, a to dlatego, że są narażone na wysokie ciśnienie, aczkolwiek wtryski benzynowe mimo to, że nie są narażone na tę przyczynę, niekiedy ulegają uszkodzeniu. W tym artykule przedstawimy, jakie jest zadanie wtryskiwaczy benzynowych, jaka jest ich zasada działania i jakie są sposoby czyszczenia tego elementu. Pojazdów mechanicznych wyposażonych w silnik benzynowych jeździ po ulicach całego świata bardzo wiele i uważa się je za mało awaryjne, aczkolwiek nieodpowiednia eksploatacja bądź małe awarie przyczyniają się do rozległego uszkodzenia, w którym niekiedy dochodzi do destrukcji bądź zepsucia się wtryskiwaczy benzynowych.
1. Jakie jest zadanie wtryskiwaczy benzynowych?
Jedynym i najważniejszym zadanie wtryskiwaczy benzynowych jest rozdrobnienie benzyny na jak najmniejsze krople i wprowadzenie ich do komory spalania, gdy układ jest bezpośredniego wtrysku bądź do kolektora dolotowego, gdy jednostka napędowa posiada pośredni układ wtrysku benzyny, a może być to jeden lub wielopunktowy wtrysk. Czas wtrysku jest określany przez sterownie na podstawie wartości sygnałów wejściowych, a należy zaznaczyć, że wartość czasu wtrysku jest niekiedy czasem trwania impulsu.
2. Zasada działania wtrysków benzynowych
Wtryskiwacze w konstrukcji jednostki napędowej zasilanej paliwem benzynowym są stosowane od wielu lat, ponieważ ich przepływ jest sterowany sygnałem elektrycznym, czyli wtryski elektromagnetyczne, a więc włączenie przepływu prądu przez cewkę elektromagnesu wywołuje powstanie pola magnetycznego, a ten z kolei unosi kotwie elektromagnesu wraz z iglicą wtryskiwacza. Stożkowa konstrukcja otwiera i zamyka wylot benzyny z końcówki, a po wyłączeniu prądu zanika pole magnetyczne i następuje przesunięcie iglicy wtryskiwacza przez sprężynę, wtedy wypływ paliwa zostaje zamknięty.
Sposoby czyszczenia wtryskiwaczy benzynowych
Metod czyszczenia wtrysków jest wiele, są tańsze sposoby i droższe, aczkolwiek każda przynosi efekt zgodny z kosztem. Pierwszym sposobem jest zapobieganie, czyli dolewanie do baku podczas tankowania paliwa specjalny preparat do czyszczenia wtryskiwaczy benzynowych. Drugim sposobem jest dodanie środka w formie skoncentrowanej, a mianowicie wygląda to tak, że ów preparat wlewa się bezpośrednio do filtra paliwa bądź odpina się przewody paliwowe i wkłada je do pojemnika ze środkiem. Kolejny sposób to metoda wykorzystywana w warsztatach bez konieczności demontażu, a mianowicie podpina się specjalne urządzenie pod listwę wtryskową, uruchamia jednostkę napędową i wprowadza się do niej preparat. Ostatnią metodą, w której należy wymontować wtryskiwacze, jest ich czyszczenie za pomocą myjki ultradźwiękowej, a w niej również znajduje się specjalnie silnie czyszczący preparat.
Komentarze