
W samochodach napędzanych benzyną za jej dostarczanie do silnika mogą odpowiadać wtryskiwacze bezpośrednie lub pośrednie. Wtryski te pracują pod innymi obciążeniami, z racji czego ich konstrukcja także jest inna. Wtryski bezpośrednie, jak nazwa wskazuje, podają paliwo bezpośrednio do cylindra, a ich budowa jest podobna do wtryskiwaczy Common Rail. Natomiast wtryskiwacze pośrednie podają paliwo przed kolektor ssący, a dopiero stamtąd zasysane jest przez silnik do cylindra i mieszane z powietrzem. Podzespoły te mają plastikową obudowę, a iglica, gniazdo oraz cewka jest aluminiowa. Wtryskiwacze benzynowe wyróżniamy także z uwagi na ilość punktów wtrysku. Dlatego też w aucie możemy znaleźć wtryski jednopunktowe - wówczas paliwo w kolektorze dawkowane jest z jednego punktu do wszystkich wtryskiwaczy. Z kolei we wtryskiwaczach wielopunktowych paliwo dozowane jest w wielu punktach i może, np. 4 cylindry – 4 wtryski.
Wtryskiwacze Benzyna – Układ paliwowy – Jak czyścić wtryskiwacze benzynowe?
Wielu laików zadaje sobie pytanie, czy benzyna ma wtryski tak jak Diesel. Aktualnie w samochodach zasilanych benzyną znajdziemy przede wszystkim wtryskiwacze bezpośrednie, co oznacza, że ich końcówka znajduje się wewnątrz cylindra. W ciągu użytkowania auta na wtrysku gromadzą się zabrudzenia, co w efekcie może znacznie obniżyć parametry jego pracy. W takim przypadku komplet wtrysków warto poddać profesjonalnemu czyszczeniu, spośród którego najskuteczniejszym wydaje się być ultradźwiękowe. Inny sposób praktykowany w serwisach, polega na podłączeniu wtryskiwaczy do maszyny, do której wlewany jest specjalistyczny detergent.
1. Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? – Lejący wtryskiwacz benzyny objawy
Niesprawny wtryskiwacz benzynowy rozpoznamy po utracie mocy samochodu, mniejszych osiągach i nierównej pracy silnika. Awaria objawia się także większym dymieniem z wydechu i szybszym zużyciem paliwa. Jedną z awarii dotyczącą wtrysku może być tzw. lanie, co oznacza nieprawidłowy strumień paliwa. Należy jednak mieć na uwadze, że powyższe objawy mogą wskazywać także na inne usterki, dlatego aby określić, czy to akurat wtryskiwacze uległy uszkodzeniu, niezbędna jest rzetelna i profesjonalna diagnostyka.

2. Wtryskiwacze benzyny – budowa i zasada działania
Budowa i zasada działania wtryskiwaczy benzynowych zależy oczywiście od ich rodzaju. Niemniej ich zadaniem jest rozdrobnienie benzyny na jak najmniejsze krople i dostarczenie ich do:
- kolektora dolotowego – jeśli mamy do czynienia z układem pośrednim jedno lub wielopunktowym;
- komory spalania – jeśli mamy do czynienia z układem wtrysku bezpośredniego. Z racji tego, że benzyna w stanie płynnym nie ulega spalaniu, to jej krople muszę w pierwszej kolejności odparować. Dlatego też opary benzyny muszą stworzyć z powietrzem mieszankę palną. Źródłem zapłonu jest zewnętrzny układ elektryczny.
Dodaj komentarz