Istnieje wiele objawów, dzięki którym można rozpoznać usterkę wtrysków benzyny, a są to między innymi: trudności z rozruchem, nadmierna emisja oraz zwiększona temperatura spalin, słabe osiągi i problemy z uzyskaniem wyższych prędkości obrotowych silnika, zwiększone zużycie paliwa, niestabilne obroty na biegu jałowym, nierównomierne przyśpieszanie i wahania podczas jazdy (szarpanie silnika), nadmierny dym z rury wydechowej, cykanie wtryskiwaczy benzyny, zapach paliwa w środku i na zewnątrz samochodu czy też włączanie się kontrolki check engine bez specjalnej przyczyny. Jak więc można zauważyć, większość z tych oznak awarii łatwo jest zauważyć już przy zwyczajnej eksploatacji pojazdu. Trzeba w tym miejscu podkreślić - zdecydowanie nie powinno się ich lekceważyć. Awaria wtrysku paliwa pozostawiona bez reakcji może w krótkim czasie doprowadzić do kolejnych kosztownych awarii, a w najgorszych przypadkach nawet do zniszczenia jednostki napędowej.
Mimo to objawy uszkodzonych wtrysków paliwa benzyny są podobne do tych, które występują przy innego typu usterkach, jak chociażby przy problemach z zapłonem, nieprawidłowym ciśnieniem w układzie czy wadliwą pompą paliwa. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie nowych wtryskiwaczy konieczne jest przeprowadzenie starannej diagnostyki wtrysków benzyny, aby móc ocenić ich faktyczny stan techniczny. Jak więc ona wygląda?
Diagnostyka wtryskiwaczy benzynowych - odpowiadamy
Diagnozowanie wtrysków benzyny w profesjonalnym serwisie przebiega z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn testowych. Wymaga to także posiadania odpowiedniego doświadczenia, gdyż ważną częścią badania jest ocena wzrokowa podzespołów. Przy użyciu tych urządzeń sprawdza się takie parametry wtrysków, jak dawkowanie paliwa, rozpylanie, szczelność czy też rezystancja cewki. Oprócz tego umożliwiają one regulację wtrysku benzyny, co w połączeniu z gruntownym wyczyszczeniem podzespołów sprawia, że w krótkim czasie odzyskują one pełną sprawność.
Dodaj komentarz