Rodzaje wtryskiwaczy benzyny
W zależności od typu silnika benzynowego mogą występować w nim zróżnicowane rodzaje wtryskiwaczy benzyny. Ich kategorie postanowiliśmy usystematyzować, a także pokrótce opisać w niniejszym artykule. Zazwyczaj zajmujemy się doraźnie pomocą w sytuacji, gdy zdiagnozowany zostanie brak sygnału z wtryskiwacza benzynowego lub jakiekolwiek inne objawy awarii wtrysku benzyny. Na naszych pozostałych stronach opisaliśmy także rodzaje wtryskiwaczy Diesla, typy silników z turbodoładowaniem oraz najczęściej występujące objawy, jakimi mogą odznaczać się zarówno dieslowskie, jak i benzynowe układy wtryskowe. Mamy nadzieję, że ten zbiór bardzo praktycznych wiadomości o rodzajach wtryskiwaczy benzyny okaże się dla naszych czytelników zbiorem bardzo przejrzystych informacji.

1. Kategorie wtrysków benzyny
Wśród licznych rodzajów wtryskiwaczy w silnikach benzynowych możemy dokonać ich podziału, za kryterium przyjmując ilość strug benzyny. Zgodnie z tak sformułowanymi wytycznymi wyróżnić można czopikowe wtryski benzyny, wtryskiwacze jednootworowe, wtryskiwacze dwuotworowe, wtryski wielootworowe oraz wtryskiwacze o odchylonej osi pojedynczej strugi paliwa lub wielu strug. Każdy rodzaj wtryskiwaczy w przypadku awarii można skierować do nas, a w specjalistycznej pracowni poddamy je kompleksowej diagnostyce. Jeżeli okaże się, że regeneracja nie będzie możliwa do zrealizowania lub właściciel wtryskiwaczy po prostu podejmie decyzję o zakupie nowych wtrysków, jak najbardziej jest możliwa u nas wymiana wtryskiwaczy benzynowych. Cena za tę usługę jest liczona już zazwyczaj w tysiącach złotych, jeśli wymianie podlega komplet wtrysków, przy czym koszt regeneracji wtryskiwaczy benzynowych może być nawet o połowę niższy. W decydującej większości przypadków sprawdzenie wtryskiwaczy benzynowych jest finalizowane procesem regeneracji. Zrealizowana w sposób zgodny ze standardami regeneracja wtryskiwaczy benzynowych to realna szansa na przywrócenie im fabrycznych parametrów oraz niemalże stuprocentowego zakresu działania. Z uwagi na mnogość rodzajów wtrysków w silnikach benzynowych, wiedza w zakresie tego, czym różni się wtrysk jednopunktowy od wielopunktowego, jest dla naszych specjalistów absolutną podstawą. Warto dodać, że wtryskiwacze benzynowe otwierane elektrycznie dzielą się na układy wtrysku pośredniego oraz bezpośredniego. Następnie w układach wtrysku pośredniego wyróżnić można wtryski określane jako jednopunktowe, wielopunktowe, powrotowe oraz bezpowrotowe. Niezależnie od tego, jakie pojazdy do nas trafiają – czy samochody z bezpośrednim wtryskiem benzyny, czy z wtryskiem pośrednim, wtryskiwacze poddajemy testowaniu i czyszczeniu. Realizacja tych procedur pozwala na wykrycie awarii wtrysku benzyny oraz ich przyczyn. Co ciekawe, żywotność wtryskiwaczy benzynowych jest oceniana lepiej niż żywotność wtryskiwaczy w Dieslu. Jest to w dużej mierze dyktowane tym, jak działa wtryskiwacz w silniku benzynowym, ponieważ w porównaniu do wtrysków w Dieslu, wtryski benzynowe pracują w warunkach niższego ciśnienia, co sprawia, że ulegają zużyciu oraz uszkodzeniom mechanicznym znacznie wolniej.

Punkt wyjściowy: Diagnostyka wtryskiwaczy
Sprawdzenie wtrysków benzynowych z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń powinno stanowić punkt wyjściowy do podejmowania jakichkolwiek dalszych działań. Dzięki diagnostyce można ze stuprocentową pewnością wywnioskować, czy w układzie nie pracuje nieszczelny wtryskiwacz benzyny określany też jako lejący wtryskiwacz benzyny. Objawy awarii mogą skrywać także usterki, w których zaburzonym parametrem jest ciśnienie otwarcia wtryskiwacza lub ciśnienie paliwa wtrysku bezpośredniego. Dzięki temu, że mamy nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i lata praktyki w kwestiach dotyczących tego, jak działa wtrysk paliwa – benzyny, jak sprawdzić wtryskiwacze benzyny oraz jak wyczyścić wtryskiwacze benzyny, regeneracja wtrysków jest u nas wykonywana na najwyższym poziomie.

Komentarze