W przypadku zabrudzenia wtryskiwaczy benzynowych popularnym sposobem wyczyszczenia ich domowymi sposobami jest moczenie wtryskiwaczy w nafcie. Zdemontowane wtryskiwacze umieszcza się na kilka, kilkanaście godzin w pojemniku z naftą, co ma za zadanie usunąć różnego rodzaju zanieczyszczenia zalegające na częściach podzespołu. Bardzo zbliżoną metodą jest także zastosowanie środków do czyszczenia wtryskiwaczy benzyny, które również są na bazie nafty.
Zaletą stosowania tego typu amatorskich sposobów czyszczenia wtrysków benzyny jest to, że są one niedrogie, a ryzyko uszkodzenia podzespołów podczas takiego działania jest właściwie żadne. Dlatego też tak wielu kierowców w przypadku wystąpienia problemów z wtryskami w pierwszej kolejności decyduje się na tą metodę. Warto jednak pamiętać, że wykorzystanie nafty do czyszczenia wtryskiwaczy benzyny nie stanowi rozwiązania na dłuższą metę. Co prawda z początku możemy odczuć pewną poprawę funkcjonowania wtryskiwaczy i silnika, ale jest to tylko środek doraźny. Bardzo często zdarza się, że zanieczyszczenia odpowiedzialne za wadliwą pracę wtrysków są dużo trudniejsze do usunięcia i w celu kompletnego czyszczenia podzespołów konieczne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu i technologii.
Ponadto osady te mogą być tylko jedną z przyczyn usterki. Wraz z naturalną eksploatacją pojazdu wtryskiwacze ulegają także rozregulowaniu. Wtedy samo czyszczenie może już nie wystarczyć – konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej kalibracji. To z kolei możliwe jest tylko przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn w sprawdzonym serwisie.
Kiedy czyścić wtryskiwacze – odpowiadamy
W przypadku wystąpienia problemów z układem wtryskowym, zdecydowanie nie powinno się odkładać działania na później. Jeśli więc zauważysz w swoim samochodzie problemy z rozruchem, zwiększone dymienie, szarpanie silnikiem i nierówne obroty, a także spadek mocy, jak najszybciej oddaj swoje wtryski benzynowe na profesjonalne czyszczenie.
Dodaj komentarz