Jakie są objawy uszkodzonych wtrysków w benzynie?

Będąc posiadaczem pojazdu napędzanego benzyną, warto wiedzieć, że świecąca kontrolka silnika, w towarzystwie jego nierównej pracy, większego dymienia z wydechu, spadku mocy, jak i o wiele gorszych osiągów może świadczyć o uszkodzonych wtryskiwaczach. Lokalizację usterki zawęża też fakt częstego problemu z uruchomieniem pojazdu, czy powtarzające się gaśnięcie silnika. Jednak, by upewnić się, że powodem powyższych niedogodności są właśnie wtryskiwacze, należy przeprowadzić dokładną diagnostykę, najlepiej przy użyciu profesjonalnych testerów diagnostycznych. Wtryski benzynowe psują się stosunkowo rzadko, dlatego zanim zdecydujemy się na ich wymianę, warto poświęcić czas na rzetelne sprawdzenie podzespołów naszego samochodu. Jak już wiemy, uszkodzone wtryskiwacze spowodują znaczy spadek komfortu jazdy, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego mechanika, jak tylko zaobserwujemy pierwsze objawy awarii wtrysku benzyny. Newralgicznym punktem naprawy jest czyszczenie wtrysków, ponieważ to różnego typu zanieczyszczenia w głównej mierze powodują ich niepoprawną pracę.
Sprawdzenie i Regeneracja Wtryskiwaczy Benzyny – Nieszczelny wtryskiwacz benzyny
Jeśli mamy podejrzenia, że przyczyną spadku obrotów oraz znacznego pogorszenia się komfortu jazdy mogą być wtryskiwacze, konieczne jest przeprowadzenie rzetelnych oględzin. Aby ocenić stan techniczny wtrysków, niezbędny jest ich demontaż, po którym następuje sprawdzanie części pod mikroskopem. Na tym etapie najczęściej okazuje się, że oringi są zużyte, co może być przyczyną braku szczelności. Często też diagnoza wskazuje na konieczność czyszczenia wtryskiwaczy, ponieważ w wyniku użytkowania samochodu zwyczajnie się brudzą, przez co parametry ich pracy znacznie się obniżają.
1. Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? – Uszkodzone wtryski objawy benzyna
Awarię wtrysków w samochodzie z silnikiem spalinowym rozpoznamy po objawach wymienionych na wstępie artykułu. Jednak wiemy już, że objawy te jedynie sugerują dysfunkcję wtryskiwaczy, a żeby to potwierdzić, należy skrupulatnie sprawdzić ich stan techniczny. Na szczęście podzespoły te są dość trwałe, więc i ulegają uszkodzeniu względnie rzadko. Jeśli jednak samochód zaczyna szarpać, a praca silnika ewidentnie odstaje od standardów, warto sprawdzić przede wszystkim jakość rozpylania paliwa.
2. Awarie wtryskiwaczy benzynowych – Jak czyścić wtryskiwacze benzynowe?
Awaria wtryskiwaczy w dużym stopniu dotyczy iglicy, ponieważ to ona jest najbardziej wrażliwa na zalegające na niej zabrudzenia. Dzieje się tak, kiedy stale tankujemy kiepskiej jakości paliwo, które zawiera wiele niepożądanych osadów. Wówczas najlepszym sposobem, aby przywrócić pełną sprawność wtryskiwacza, jest poddanie go profesjonalnemu czyszczeniu. Wysoka temperatura wody w połączeniu ze specjalistycznym detergentem skutecznie usuną z powierzchni wtrysku wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu odzyska prawidłowe parametry pracy.

3. Awaria wtrysku benzynowego. Jak rozpoznać? – Wymiana wtryskiwaczy benzynowych
Objawy, jakie pojawiają się w czasie awarii, niekoniecznie muszą oznaczać uszkodzone i niesprawne wtryskiwacze. Co prawda, mamy do czynienia z szarpaniem silnika, utratą mocy i osiągów, ale przyczyną takich symptomów może być usterka innego podzespołu, który wpływa także na pracę wtryskiwaczy. Z racji tego, że wtryski w benzynie są dość mało awaryjnymi częściami, to ich wymiana jest już ostatecznością. W przypadku awarii warto w pierwszej kolejności spróbować dokładnie je wyczyścić.
Komentarze