Jak sprawdzić czy wtrysk benzynowy jest uszkodzony?

Doświadczony mechanik przy diagnozie jako pierwsze z pewnością wykona badanie ciśnienia w listwie zasilającej. Jeżeli będzie ono nieprawidłowe, problemu z rozruchem należy szukać w pompie paliwa. Najpowszechniejszą metodą diagnostyczną pozostaje jednak podpięcie komputera diagnostycznego do gniazdka w aucie, co pozwoli nam odczytać kod błędu lub prawdopodobną usterkę. Jest to jednak poddawane weryfikacji przez mechanika, który wie, że informacja o nieprawidłowej pracy wtryskiwacza czy pompy nie oznacza, że do wymiany jest cały podzespół, a być może jeden z jego elementów. Wtryskiwacze są niezbędnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu samochodu, bez których nie bylibyśmy nawet w stanie ruszyć z miejsca. Cechuje je niska awaryjność, dlatego wielu mechaników często błędnie diagnozuje problemy z zapłonem i doradza wymianę wtrysków, gdy wystarczyłaby jedynie regeneracja.
Sprawdzenie i Regeneracja Wtryskiwaczy Benzyny - Jak sprawdzić czy wtrysk jest dobry
Sprawdzanie stanu wtryskiwaczy odbywa się poprzez wspomniane wcześniej sprawdzenie ciśnienia sprężania, po którym mechanik przystępuje do wyjęcia szyny wtryskowej. Po uruchomieniu rozrusznika sprawdza on, czy z wtryskiwaczy wylatuje paliwo. Jeżeli nie, oczywista jest ich awaria. Można wtedy przeprowadzić regenerację wtryskiwacza, która wykonywana jest w myjce ultradźwiękowej. Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie bez problemu pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń zebranych we wtryskiwaczu. Finalnie wtryskiwacz testowany jest na specjalistycznej maszynie, która pomaga ocenić, czy pracuje on już poprawnie. Sprawdzanie i regeneracja wtryskiwaczy benzynowych powinna odbywać się wyłącznie w specjalistycznych serwisach, pod okiem wykwalifikowanych mechaników, gdyż tylko wtedy będziemy mieli pewność, że cała procedura została wykonana prawidłowo.
1. Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? - Uszkodzone wtryski benzyna objawy
Najczęściej pierwsze objawy awarii wtrysku benzyny rozpoznamy po nieprawidłowej pracy silnika. Świecąca się kontrolka na desce rozdzielczej, połączona z szarpaniem auta może wskazywać na niewłaściwe rozpylanie paliwa. Na szczęście wtryskiwacze benzynowe są trwałe i rzadko ulegają awariom, dlatego w przypadku nierównomiernej pracy silnika warto oddać auto do specjalistycznego serwisu, który jednoznacznie określi przyczynę takiego zjawiska. Uszkodzenia wtrysków dadzą również o sobie znać poprzez charakterystyczne strzały w wylot lub dolot oraz dymienie.

2. Awarie wtryskiwaczy benzynowych - Lejący wtryskiwacz benzyny objawy
Najczęstszymi dolegliwościami wtryskiwaczy benzynowych są te dotykające iglicy. Jest ona bowiem najbardziej wrażliwa na wszelkie zabrudzenia, które skutecznie uniemożliwiają prawidłową pracę wtrysku. Przyczyną zabrudzeń może być m.in.: niskiej jakości paliwo. Wystarczy przeprowadzić wtedy kompleksową regenerację wtryskiwaczy w serwisie, który wykonuje takie zabiegi. Warto zdecydować się na czyszczenie, gdyż jazda z lejącymi wtryskiwaczami oznacza gorszą pracę silnika oraz zbieranie się osadów, które stopniowo uniemożliwiają iglicy prawidłowe funkcjonowanie.
Komentarze