
Wtryskiwacze benzynowe można regenerować, przy czym newralgicznym punktem takiej usługi jest gruntowne czyszczenie części. Najbardziej efektywne rezultaty uzyskujemy, stosując czyszczenie metodą ultradźwiękową, która polega na umieszczeniu w myjce zabrudzonych elementów. Wtryskiwacze można wyczyścić także w specjalistycznej maszynie, która wypełniona jest odpowiednim preparatem. Ma ona za zadanie wysterować wtryski, które w czasie pracy obmywane są wodą z dodatkiem detergentu. Regeneracji wtryskiwaczy benzynowych zawsze towarzyszy także wymiana filtrów, ponieważ kiedy są zużyte i zapchane, samo mycie wtryskiwaczy nie wyeliminuje objawów awarii i jest najzwyczajniej bezsensowne. Ostatnim etapem jest pomiar parametrów zregenerowanych wtryskiwaczy na stanowisku probierczym. Potwierdzeniem pełnej sprawności, jak i skuteczności czyszczenia jest raport drukowany z urządzenia diagnostycznego.
Regeneracja i naprawa wtryskiwaczy benzynowych – Czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych
Kiedy przyczyną usterki okazują się wtryskiwacze, trzeba przede wszystkim przeprowadzić dokładne oględziny. W tym celu dokonuje się: pomiaru rezystancji, test obciążeniowy cewki, weryfikacji czasów otwarcia, testy szczelności konstrukcji, badania kształtu dawki paliwa i atomizacji, pomiaru wydajności statycznej oraz dynamicznej. Wszystkie powyższe czynności wymagają znajomości prawidłowych wartości wtryskiwaczy oraz odpowiednich urządzeń diagnostycznych.
1. Sprawdzenie i Regeneracja Wtryskiwaczy Benzyny – Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Pierwszym sposobem na sprawdzenie wtryskiwaczy jest podłączenie komputera do gniazda diagnostycznego. Wówczas możliwe jest odczytanie ewentualnych kodów błędów zapisanych w sterowniku. Aby dowiedzieć się, o czym informuje nas kod, korzystamy z tabeli lub też z komunikatu na monitorze komputera. Jednak nie zawsze kod ten trafnie określa źródło usterki, potrzeba więc doświadczonego mechanika, aby mógł zlokalizować możliwe uszkodzenia w czasie diagnostyki.
2. Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? – Wtryskiwacze benzynowe objawy
O uszkodzonych wtryskiwaczach sugeruje najczęściej problem z uruchomieniem pojazdu. Jednak nie zawsze musi to oznaczać problem z wtryskiwaczami, ponieważ w przypadku „benzyniaków”, są to podzespoły bardzo trwałe i mało awaryjne. W pierwszej kolejności należy więc sprawdzić ciśnienie w listwie zasilającej. Jeżeli jest prawidłowe, następnym krokiem jest weryfikacja ciśnienia w pompie. Jeżeli i to jest dobre, najprawdopodobniej źródłem usterki są wtryskiwacze, zwłaszcza wtedy, gdy po wyjęciu szyny i uruchomieniu silnika, z wtryskiwaczy nie wypływa paliwo.

3. Wtryski benzynowe – Nieszczelny wtryskiwacz benzyny
Jedną z usterek obejmujących wtryskiwacz może być brak szczelności w jego konstrukcji. Trzeba wiedzieć, że ma to duży wpływ na jakość pracy silnika. Nieszczelny wtrysk powoduje także większe spalanie, a w konsekwencji może spowodować uszkodzenie katalizatora. Brak szczelności wtrysku wiąże się także z szarpaniem jednostki napędowej, gorszymi parametrami użytkowymi takimi, jak moc silnika. Takiej awarii często towarzyszy problem z odpaleniem auta, a jak to się udaje, to silnik niespodziewanie gaśnie, szczególnie na biegu jałowym.
Dodaj komentarz