Czy warto czyścić wtryskiwacze benzynowe?
Nad kwestią dotyczącą tego, czy warto czyścić wtryskiwacze benzynowe, z pewnością zastanawiał się niejeden kierowca, u którego wystąpiła awaria w układzie wtryskowym benzyny i który poznał dokładny koszt wymiany wtrysków w benzynie na nowe. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to niebotyczna suma, która w wielu przypadkach przewyższa wartość samego samochodu, jeżeli mówimy o starszych modelach. Kwestie budżetowe zazwyczaj stanowią końcowy argument rozterek wielu kierowców, zatem dylemat dotyczący tego, co zrobić z uszkodzonymi wtryskiwaczami benzyny – czyścić je czy wymieniać na nowe, jest rozstrzygany na rzecz czyszczenia czy też nieco bardziej kompleksowego zabiegu, czyli regeneracji. Świetnie trafiłeś, jeśli interesuje Cię to, jak wyczyścić wtryskiwacze benzyny, ponieważ właśnie w tym artykule postanowiliśmy opisać dostępne metody pozbywania się z ich wnętrza zanieczyszczeń, wskazując jednocześnie zalety i wady prezentowanych sposobów, zapraszamy zatem do lektury!

1. Sposoby na czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych | Forum amatorów i specjalistów
Wtryskiwacze benzynowe można nie tylko czyścić, ale i regenerować, o czym nieco więcej napiszemy w kolejnych zdaniach. Do niedawna wtryski benzyny były otoczone opiniami, że nie można ich regenerować, tymczasem specjalizujące się w regeneracji podzespołów samochodowych serwisy, np. ASO Bosch Service Pawlik, z powodzeniem podejmują się tego zadania, uzyskując efekty w postaci całkowicie sprawnych i poprawnie działających wtryskiwaczy, które na powrót można zamontować w silniku benzynowym. To, jak czyścić wtryskiwacze benzynowe, zależy poniekąd od użytkownika pojazdu, ponieważ to on decyduje, jaki budżet i jaki czas chce przeznaczyć na realizację owego zabiegu. Idąc po przysłowiowej najmniejszej linii oporu, kierowca z pewnością zdecyduje się na polecany środek do czyszczenia wtryskiwaczy (benzyna). Opinie o jakości i skuteczności owych preparatów są zróżnicowane. Zazwyczaj ci kierowcy, u których zabrudzenia wtryskiwaczy benzynowych były niewielkie, przyznają, że po zastosowaniu preparatu funkcjonowanie układu wtrysku benzyny poprawiło się. Użytkownicy samochodów, w których uszkodzenia wtryskiwaczy benzynowych były poważne, po zastosowaniu preparatu do czyszczenia wtrysków benzyny niestety nie uzyskają satysfakcjonujących efektów, ponieważ żaden, nawet najlepszy środek, nie pomoże na występujące we wtryskach oznaki wyczerpania eksploatacyjnego lub uszkodzeń mechanicznych. Na podstawie powyższych można sformułować już pewien wniosek. Kiedy zastosować środek dedykowany czyszczeniu wtrysków, na przykład Liqui Moly Oczyszczacz wtryskiwaczy – benzyna? Opinie prezentowane przez forum specjalistów są jednoznaczne – tego typu substancje warto stosować raczej w wymiarze profilaktycznym, a nie wtedy, gdy doszło już do usterki. Preparaty nazywane nawet regeneratorami wtrysków pomogą co prawda na pierwsze i nieznaczne objawy zabrudzonych wtryskiwaczy, jednakże nie poradzą sobie z poważniejszymi problemami, takimi jak nieszczelny wtryskiwacz benzyny czy też stukanie wtryskiwaczy. Benzyna, mówiąc potocznie na silnik benzynowy, charakteryzuje się nieco głośniejszą pracą, jednakże wszelkie stuki i inne nietypowe dźwięki wydawane przez układ wtryskowy powinny zostać niezwłocznie skonsultowane z mechanikiem, który dysponuje nie tylko odpowiednimi narzędziami, ale i wiedzą w zakresie tego, jak sprawdzić wtryskiwacze benzynowe oraz jak przywrócić im pełną sprawność.

Różnice między czyszczeniem a regeneracją wtryskiwaczy benzynowych
Samo czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych także można przeprowadzić w serwisie, wówczas to wtryskiwacze zostaną dokładnie umyte za pomocą myjki ultradźwiękowej. Zastosowanie tego narzędzia pozwoli na pozbycie się zarówno z zewnętrznych powłok, jak i z wnętrza wtrysków wszelkich osadów, nagarów i zanieczyszczeń bez ryzyka uszkodzenia precyzyjnych elementów wtryskiwacza. W sytuacji, gdy obok czyszczenia interesuje Cię także diagnostyka, czyli chociażby kwestia tego, jak sprawdzić, czy wtryski leją oraz czy nie występują w nich jakiekolwiek inne uszkodzenia czy objawy usterki, warto pokusić się o zlecenie serwisowi o wiele bardziej zaawansowanej technologicznie usługi, jaką jest regeneracja wtryskiwaczy. Dzięki niej można szybko zażegnać nie tylko problemy wynikające z obecności zabrudzeń we wtryskach, ale także inne kłopotliwe objawy, do których należy między innymi głośna praca wtryskiwaczy benzyny, problematyczny rozruch samochodu oraz przyspieszanie pojazdu czy kontrolki mrugające do kierowcy w dużej ilości z deski rozdzielczej. Jeżeli miałeś okazję przekonać się, jakiego rodzaju uszkodzone wtryski objawy (benzyna) dają w codziennym użytkowaniu samochodu, z pewnością chętnie skorzystasz z regeneracji, ponieważ dzięki wnikliwym, rzetelnym testom diagnostycznym, czyszczeniu, wymianie uszkodzonych elementów i ponownej weryfikacji, można się od nich skutecznie uwolnić. Ze stuprocentowym przekonaniem twierdzimy zatem, że warto czyścić wtryskiwacze benzynowe, najlepsze efekty natomiast otrzymamy, poddając je kompleksowej regeneracji w autoryzowanym serwisie.

Komentarze