
Wtryskiwacze w benzynie są w stanie pracować w pełni wydajnie i poprawnie przez około 300 tysięcy kilometrów. Te podzespoły psują się stosunkowo rzadko, a jeśli już dochodzi do usterki, to jest ona najczęściej spowodowana osadami zalegającymi na wtryskach. Żywotność wtryskiwaczy jest długa ze względu na to, że nie pracują one w tak dużych obciążeniach, jak w przypadku wtrysków Common Rail instalowanych w Dieslach. Układy paliwowe w silnikach spalinowych nie wymagają tak dużych wartości ciśnienia i temperatury, stąd też elementy wtryskiwaczy benzynowych nie zużywają się tak szybko. Wiadomo, na ostateczną trwałość wtrysków wpływa także sposób, w jaki kierowca eksploatuje samochód, a zawłaszcza jakość tankowanego paliwa.
Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? - Wtryskiwacz benzyny objawy
Pierwszym sygnałem, który sugeruje usterkę wtryskiwaczy benzynowych, jest trudność w rozruchu samochodu. Jednakże często przyczyna tej usterki jest banalna, ponieważ polega na braku paliwa, dlatego należy zacząć od sprawdzenia zawartości baku. Ulegające awarii pływaki mogą zwyczajnie nie poinformować nas o minimalnej ilości benzyny. Kolejnymi objawami awarii wtrysków będą różnego typu niedogodności ze strony silnika – gaśnięcie na postoju, szarpanie i nierówna praca w czasie jazdy. Czujność kierowcy powinny wzbudzić także notoryczne spadki mocy oraz znacznie słabsze osiągi. Warto znać objawy uszkodzenia wtrysków paliwa, aby odpowiednio wcześnie zareagować na usterkę.
1. Awarie wtryskiwaczy benzynowych - Wtryskiwacze benzynowe regeneracja
Z racji tego, że najczęstszym powodem uszkodzenia wtryskiwaczy są zabrudzenia i osady, to skutecznym sposobem na przywrócenie im odpowiednich parametrów, jest gruntowne czyszczenie. Procesjonalne metody, które są stosowane w warsztatach, polegają na myciu wtryskiwaczy ultradźwiękami, jak i detergentami. Dostępne w autoryzowanych serwisach środki chemiczne są dużo bardziej silniejsze, niż te ogólnodostępne. Dlatego też, jeżeli zależy nam na dobrych efektach czyszczenia wtryskiwaczy benzynowych, warto powierzyć je doświadczonemu mechanikowi, który posiada odpowiednie urządzenia i wiedzę.

2. Czyszczenie wtryskiwaczy - Kiedy i jak je przeprowadzić? - Wymiana wtryskiwaczy benzynowych
Czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych może być solidną alternatywą dla ich wymiany. Pamiętajmy jednak, że to zazwyczaj ostatnia deska ratunku dla podzespołów, której chwytamy się, gdy wtryski zaczynają sygnalizować problemy. W trakcie regularnego eksploatowania samochodu nie trudno jest zauważyć objawy uszkodzonych wtryskiwaczy. Są to przede wszystkim: dymienie z rury wydechowej, spadek osiągów i mocy silnika, falowanie obrotów na biegu jałowych, a także problemy z rozruchem silnika, zwłaszcza na zimno. Gdy zatem zauważymy te objawy w naszym samochodzie, powinniśmy jak najszybciej udać się do mechanika.
Dodaj komentarz