Udostępnij wpis
Wybierz województwo
Stale otwarty wtryskiwacz benzynowy może oznaczać awarię zasilania, uszkodzenia mechaniczne cewki, niesprawność sprężyny, czy też zablokowanie się iglicy. Zastanawiając się więc, dlaczego wtryskiwacz przelewa, warto sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z powyższymi usterkami.
Aby w pełni zrozumieć, na czym polega problem, warto poznać zasadę działania wtryskiwacza, którą postaramy się krótko omówić poniżej.
Obecnie w silnikach benzynowych instalowane są wtryskiwacze, w których pracą wtrysku steruje sygnał elektryczny. Kiedy prąd trafia na cewkę elektromagnesu, powstaje pole elektromagnetyczne, które unosi iglicę wtryskiwacza. Iglica o stożkowej końcówce otwiera lub zamyka wylot benzyny z końcówki wtrysku. Kiedy przepływ prądu zostaje wyłączony, sprężyna przesuwa iglicę, zamykając tym samym przepływ paliwa. Podsumowując, wtryskiwacz dawkuje paliwo w momencie przepływu prądu przez cewkę elektromagnetyczną, więc sytuacja, w której pozostaje stale otwarty, bez wątpienia oznacza awarię, którą należy szybko zdiagnozować, aby nie uszkodzić silnika.
Po czym poznać uszkodzone wtryski?
Uszkodzone wtryski benzynowe powodują spadek mocy, gorsze osiągi, szarpanie silnika czy wzmożone dymienie z wydechu, dlatego zawsze powinniśmy baczenie obserwować swoje auto i szybko reagować na wszelkie odstępstwa od normy. Do częstych objawów można zaliczyć też Wbrew powszechnej opinii, uszkodzonych wtrysków benzynowych nie poznamy po odgłosach, gdyż w momencie awarii zwyczajnie przestają wydawać jakiekolwiek dźwięki.
Czy wtryski benzynowe się regeneruje?
Jak najbardziej, wtryski benzynowe można regenerować. Tego typu usługa obejmuje przede wszystkim czyszczenie i testowanie części. W pierwszej kolejności wtryskiwacze poddawane są myciu wstępnemu, aby zabrudzenia zalegające na elementach, nie uszkodziły urządzeń diagnostycznych. Etapem regeneracji jest także weryfikacja stanu wtrysku pod mikroskopem optycznym, gdzie ocenie podlegają otworki rozpylacza, przyłącza elektryczne oraz opcjonalnie sitka. Kluczowym momentem regeneracji jest czyszczenie części ultradźwiękami i od jego efektów zależy sprawność wtrysków.
Ile wytrzymują wtryskiwacze w benzynie?
Przyjęło się, że wtryski benzynowe są w stanie wytrzymać przez cały okres użytkowania samochodu. Wtryskiwacze w silnikach benzynowych ulegają awarii bardzo rzadko, a wszystko dzięki ich prostej konstrukcji i optymalnym warunkom pracy. Dobrą wiadomością dla posiadaczy „benzyniaków” jest fakt, żywotność wtrysków da się wydłużyć. Z racji tego, że najczęstszą przyczyną awarii wtrysków benzynowych są zabrudzenia, to wystarczy poddać je profesjonalnemu czyszczeniu, by mogły działać w pełni sprawnie kolejny okres eksploatacyjny.
Komentarze