Wady i zalety wtryskiwaczy benzynowych – Najnowsze info!

Zaletą układu benzynowego biorącego udział w procesie spalania paliwa jest na pewno to, że odparowanie benzyny ma miejsce w strefie roboczej cylindra, co przekłada się na zwiększenie współczynnika napełnienia cylindra i schłodzenie ładunku. Ponadto zimne paliwo dobrze chłodzi denko tłoka, dzięki czemu możliwe jest podwyższenie stopnia sprężania i uzyskanie lepszej wydajności jednostki napędu. Mocną stroną wtryskiwaczy benzynowych jest:
- Prosta konstrukcja,
- Niskie koszty serwisowania i produkcji,
- Przy nagrzanym silniku ograniczona toksyczność spalin.
Jeśli chodzi o wady, wspomnianych wyżej silników są to głównie mała precyzja dawkowania paliwa, oraz duża toksyczność podczas nagrzewania silnika. Minusami wtryskiwaczy benzynowych są:
- Mała dynamika silnika,
- Duże zużycie paliwa,
- Osadzanie się nagaru (osadu pojawiającego na ścianach komory spalania) na układzie dolotowym.
Jak długo wytrzymują wtryskiwacze benzynowe?
Sprawność wtryskiwaczy benzynowych może być bardzo zróżnicowana. Ich żywotność głównie zależy od warunków jazdy lub jakości paliwa. Ogólnie wtryskiwacze powinny wytrzymać długi czas, zazwyczaj są to dziesiątki tysięcy kilometrów. Trzeba jednak pamiętać, że brak odpowiedniej konserwacji lub niedokładność w montażu wtryskiwacza może skrócić ich żywotność. Wtryskiwacze benzynowe psują się bardzo sporadycznie. Benzynowe wtryskiwacze, ze względu na lichy rynek napraw, zwykle wymienia się na nowe, a nie regeneruje. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie nowych wtryskiwaczy trzeba przeprowadzić dokładną diagnozę w zaufanym warsztacie.
Jakie są objawy awarii wtryskiwaczy w silniku benzynowym?

Przejawy nieszczelności wtrysków benzynowych to szarpanie pojazdu, zwłaszcza podczas prób przyspieszania, a także cechujące się dużymi różnicami wartości spadki mocy. Jeśli zauważymy dymienie z wydechu lub czerwoną kontrolkę na desce rozdzielczej „check Engine” oznacza to, że pojawia się awaria silnika benzynowego.
Czy wtryski mają wpływ na moc silnika?
Wtryskiwacze benzynowe mają bardzo duży wpływ na moc silnika. Jeśli coś jest nie w porządku, chociażby z jednym z podzespołów, w samochodzie automatycznie odczuwalny jest spadek mocy i osiągów jednostki napędu. To oznacza, że każda drobna usterka i niepoprawność pracy tych części przyczynia się do utraty mocy. Warto więc zwracać uwagę na wszystkie wymienione sygnały, ponieważ im wcześniejsza reakcja kierowcy na jakiekolwiek uszkodzenia, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się zaradzić temu bez wysokich kosztów.
Komentarze