Przyczyn spadku mocy silnika benzynowego może być wiele, a często winę za ten stan rzeczy ponoszą wadliwe wtryskiwacze benzyny. Nagromadzony nagar w układzie dolotowym i na zaworach wtryskiwaczy powoduje pogorszenie ich pracy, a w efekcie problemy z odpowiednim zasilaniem jednostki napędowej. Objawy awarii wtrysków mogą być widoczne w różny sposób, jako nagły spadek mocy silnika podczas jazdy czy też brak mocy na wysokich obrotach. Brak mocy i drgania silnika są nie tylko uciążliwe z punktu widzenia komfortu użytkowania pojazdu, ale na dłuższą metę mogą doprowadzić do wystąpienia poważniejszych awarii jednostki napędowej czy układu zasilania. Dlatego zdecydowanie nie powinno się ignorować tego typu oznak i jak najwcześniej podjąć odpowiednie działanie.
Warto jednak pamiętać, że uszkodzone wtryski niekoniecznie muszą być jedyną przyczyną problemów z mocą silnika benzynowego. Oprócz tego spadki osiągów mogą wynikać między innymi z zapchania filtra paliwa, zanieczyszczenia filtra powietrza, problemów z turbosprężarką lub zapłonem czy też awarii pompy paliwa.
Aby więc móc poprawnie ustalić źródło usterki, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki pojazdu, w tym wtryskiwaczy benzynowych. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne maszyny testowe sprawdzające wszystkie parametry wtrysków, takie jak rozpylanie, dawkowanie paliwa, szczelność, rezystancję cewki oraz reakcję wtryskiwacza. Po diagnozie i określeniu stopnia uszkodzenia podzespołów można przejść do naprawy, jaką jest regeneracja wtryskiwaczy benzynowych.
Czyszczenie i regeneracja wtryskiwaczy benzyny
Jeśli winę za to, że auto benzynowe nie ma mocy ponoszą uszkodzone, zabrudzone wtryskiwacze benzyny, ważne jest pozbycie się przyczyny problemów, jaką są różnego rodzaju zanieczyszczenia zalegające na częściach podzespołów. Dlatego też podczas regeneracji wtrysków benzyny poddaje się je gruntownemu czyszczeniu chemicznemu z zastosowaniem ultradźwięków oraz płukania wstecznego, co skutecznie pozbywa się wszelkich osadów. Dodatkowo wysterowanie wtrysków sprawia, że odzyskują one swoją pełną sprawność, a silnik może z powrotem działać z pełną mocą.
Dodaj komentarz