
Udostępnij wpis
Wybierz województwo
Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o zabrudzonych wtryskiwaczach benzynowych:
1. Nierówna praca silnika – jest to szczególnie zauważalne na biegu jałowym, można wtedy odczuwać drgania lub falowanie obrotów.
2. Trudności z odpaleniem silnika – zwłaszcza w zimnych warunkach.
3. Spadek mocy i przyspieszenia – zabrudzone wtryski mogą powodować nieprawidłowe dawkowanie paliwa do cylindrów, przez co moc staje się ograniczona, a reakcja na pedał gazu wolniejsza.
4. Kopcenie z wydechu – niepełne spalenie powoduje nadmierne dymienie z rury wydechowej, szczególnie w kolorze czarnym, wskazującym na nadmiar benzyny w mieszczance paliwowo-powietrznej.
5. Check Engine – nowoczesne samochody są wyposażone w komputer pokładowy pojazdu, który może wykryć problem w układzie paliwowym i wyświetlić kontrolkę silnika.
6. Zwiększone zużycie paliwa – nieprawidłowe dawki benzyny powodują nadmierne spalanie i wyższe koszty eksploatacyjne.
W przypadku zauważenia przedstawionych symptomów w swoim aucie, zaleca się jak najszybciej przeprowadzić diagnostykę.
SPRAWDŹ CENĘ
WYSZUKAJ PO NUMERZE VIN
Podaj VIN, a my dobierzemy wtryskiwacz, który idealnie pasuje do Twojego samochodu.

Jak brzmi uszkodzony wtrysk benzyny?
Uszkodzony wtrysk benzyny nie wydaje żadnego dźwięku, ponieważ często przestaje on całkowicie działać. Prawidłowo pracujące wtryskiwacze benzynowe wydają delikatnych odgłos cykania, który jest jak najbardziej pożądany i prawidłowy. Jest to odwrotna sytuacja w porównaniu do wtrysków Common Rail w Dieslu, gdzie awaria objawia się właśnie nietypowym cykaniem, stukaniem czy pukaniem. Wobec tego, jeśli wtryskiwacze benzynowe w Twoim aucie przestały generować dźwięki, bardzo prawdopodobne, że doszło do ich uszkodzenia. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki i naprawy, aby zapobiec dalszym usterkom.
Jak przeczyścić wtryski w benzynie?

Wtryski w benzynie można przeczyścić za pomocą dodatków do paliwa lub profesjonalnie w serwisie w myjce ultradźwiękowej. Jednak, jeśli wtryskiwacze benzynowe w Twoim aucie są jedynie delikatnie zabrudzone, środki czyszczące powinny pomóc. Zakupiony preparat wystarczy dolać do baku paliwa przed tankowaniem zgodnie z zaleceniami producenta produktu, aby skutecznie oczyścić wtryskiwacze i poprawić ich działanie, usuwając osady oraz zanieczyszczenia, które mogą wpływać na pracę silnika. Z kolei, jeżeli podzespoły są mocno zabrudzone, lepszą opcją będzie czyszczenie ultradźwiękowe. Podczas tego procesu wtryski są zanurzone w specjalnym roztworze, który zostaje poddany działaniu fal ultradźwiękowych, rozbijających osady na drobne cząsteczki. Jest to najskuteczniejsza metoda, która przynosi najlepsze efekty, dlatego jest polecana w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń.
Od czego psują się wtryski w benzynie?
Wtryski w benzynie mogą najczęściej zepsuć się z powodu niskiej jakości benzyny, która zawiera zanieczyszczenia. Zabrudzone paliwo może przyczyniać się do powstawania osadów na końcówkach wtryskiwaczy, co zmniejsza ich sprawność. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na stan wtryskiwaczy, jest zapchany filtr paliwa. Filtr ten ma za zadanie oczyszczać benzynę przed dostarczeniem jej do silnika, ale gdy jest zatkany, nie spełnia swojej funkcji w pełni. W takiej sytuacji może dochodzić do zbyt niskiego ciśnienia paliwa lub niewłaściwego jego dopływu do wtrysków, co skutkuje niewłaściwym ich działaniem. Nieprawidłowa eksploatacja cechująca się częstym hamowaniem i szybkim przyspieszaniem także może skrócić żywotność elementów. Jeśli chcesz przedłużyć wytrzymałość swoich wtryskiwaczy, musisz pamiętać, aby tankować na sprawdzonych stacjach, systematycznie konserwować części oraz prawidłowo użytkować pojazd.