
Aby zdemontować wtryskiwacze benzynowe, musimy przygotować odpowiednie narzędzia i pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, z uwagi na to, że mamy do czynienia z układem zapłonowym. Demontaż wtryskiwaczy w głównej mierze uzależniony jest od modelu samochodu, niemniej w każdym przypadku zaczynamy od odłączenia przyłączy paliwowych oraz elektrycznych. Następnie wyjmujemy wtryskiwacze z gniazd i jeśli później chcemy je zainstalować ponownie, musimy pamiętać, który wtrysk odpowiadał danemu cylindrowi. Niekiedy demontaż wiąże się z koniecznością użycia specjalnych narzędzi do wyciągania zapieczonych wtrysków, tzw. ściągaczy, które ułatwiają wyjęcie z gniazda zużytego, zardzewiałego i zaciśniętego wtrysku. Aby nie uszkodzić wtryskiwaczy, najlepiej powierzyć ich zdemontowanie sprawdzonemu i doświadczonemu serwisowi.
Samodzielny demontaż wtryskiwaczy benzynowych – Demontaż wtryskiwaczy benzynowych
W każdym modelu wymiana wtryskiwaczy może wyglądać i przebiegać nieco inaczej, dlatego tę czynność lepiej powierzyć doświadczonemu mechanikowi. Demontaż wtryskiwaczy benzynowych, ich naprawa i ponowny montaż wymaga przede wszystkim odpowiednio przygotowanego stanowiska pracy i właściwych narzędzi. Nieprawidłowy demontaż może skończyć się trwałym uszkodzeniem wtryskiwacza, a trzeba pamiętać, że w przypadku wtrysków benzynowych, zniszczenie którejkolwiek części wiąże się z wymianą całego podzespołu na nowy, ponieważ jest on nienaprawialny.
1. Uszkodzone wtryskiwacze – jak prawidłowo wymieniać? – Czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych
Żeby prawidłowo wymienić wtryski, trzeba mieć w pierwszej kolejności odpowiednie narzędzia oraz wiedzę na temat układów zapłonowych. Szczególnej wprawy wymagają zapieczone wtryski lub te posiadające uszkodzenia mechaniczne. Wówczas czyszczenie części nie przyniesie pożądanych efektów i konieczny staje się zakup nowych wtryskiwaczy. Jeśli jednak mamy do czynienia z wtryskami, których parametry zostały obniżone przez różnego typu zabrudzenia, to jak najbardziej profesjonalne czyszczenie, pozwoli przywrócić wtryskom odpowiednie właściwości. Ważny jest także udział specjalistycznych preparatów o silnym składzie chemicznym.

2. Benzynowe wtryski – czy zawsze niezawodne? – Jak sprawdzić wtryski benzyna
Wtryski benzynowe ulegają zniszczeniu naprawdę bardzo rzadko i uznawane są z tego względu za niezawodne. Są to trwałe podzespoły, a jeśli wymagają naprawy, to wiąże się ona zazwyczaj z gruntownym czyszczeniem części, które zostają zabrudzone w czasie użytkowania samochodu. Jednak by się upewnić, czy to wtryski są źródłem awarii, należy sprawdzić ich parametry ma odpowiednim urządzeniu diagnostycznym dostępnym w wyspecjalizowanym serwisie.
Dodaj komentarz