Udostępnij wpis
Wybierz województwo
Wtryskiwacze benzynowe możemy wyczyścić na kilka sposobów:
• Myjka ultradźwiękowa - Najskuteczniejszy sposobem czyszczenia wtryskiwaczy benzynowych polega na umieszczeniu ich w myjce ultradźwiękowej, gdzie wędrujące pod dużym ciśnieniem pęcherzyki powietrza ze specjalnym detergentem docierają w nawet najmniejsze szczeliny wtryskiwaczy. Metoda tego typu stosowana jest w profesjonalnych serwisach samochodowych i dzięki niej wszelkie osady oblepiające wtryskiwacz zostają usunięte.
• Termiczno – chemiczne maszyny czyszczące - Innym równie skutecznym sposobem jest zainstalowanie wtrysków na specjalnej maszynie, do której dodaje się też odpowiedni preparat chemiczny, wlewając go do odpowiedniego zbiorniczka. Następnie wybierany jest program dedykowany czyszczeniu wtrysków, po czym maszyna rozpoczyna mycie umieszczonych w niej elementów. Na koniec wykonywane są testy weryfikujące efektywność przeprowadzanego czyszczenia.
• Czyszczenie za pomocą środków czyszczących - Zanim niezbędne będzie serwisowe czyszczenie podzespołów, sami możemy profilaktycznie zadbać o dobry stan techniczny wtrysków. W tym celu podczas tankowania paliwa warto do baku dolać preparat czyszczący, który znajdziemy też na stacji benzynowej.
Gdy jednak nasze wtryskiwacze są w złym stanie technicznym i wymagają czyszczenia, najlepiej zdecydować się na usługę w profesjonalnym serwisie samochodowym. Serwisy dysponują sprawdzonymi metodami, sprzętem i skuteczną chemią czyszczącą, a przede wszystkim urządzeniami diagnostycznymi, które na koniec potwierdzą rezultaty przeprowadzonego oczyszczania.
Kiedy czyścić wtryskiwacze w benzynie?
Na zabieg czyszczenia benzynowych wtryskiwaczy warto decydować się co najmniej raz do roku lub co kilkanaście tysięcy kilometrów, dzięki czemu zyskamy pewność, że układ wtryskowy utrzymany jest w czystości, co też zminimalizuje ryzyko wystąpienia nagłej awarii.
Czyszczenie wtrysków benzynowych raz na jakiś czas powinno się odbyć w autoryzowanym serwisie samochodowym, aby dokładnie doczyścić zalegający na powierzchni tych elementów nagar. Według opinii większości kierowców jest to najlepszy sposób na uzyskanie długotrwałych efektów, dlatego też polecamy korzystać z profesjonalnych usług serwisowych.
Może zdarzyć się również tak, że pojazd będzie sam sygnalizował, że układ paliwowy jest zanieczyszczony. Najczęstszymi objawami tego są:
• spadki mocy,
• nierównomierna praca silnika (drganie i szarpanie).
• nadmierne dymienie,
• głośna praca silnika lub widocznie zwiększone zużycie paliwa.
Jak często przeprowadzać czyszczenie wtryskiwaczy benzyny?
Przy właściwej eksploatacji pojazdu zaleca się wykonanie takiego zabiegu co 60-80 tysięcy kilometrów. Niemniej jednak, częstotliwość czyszczenia wtryskiwaczy benzynowych zależy od wielu czynników, w tym:
• stylu jazdy,
• jakości używanego paliwa,
• ogólnego stanu pojazdu.
Podobnie, gdy zauważymy jakiekolwiek objawy, takie jak niewłaściwa praca silnika, spadek mocy czy wzrost spalania paliwa, warto rozważyć przeprowadzenie czyszczenia.
Ile trwa czyszczenie wtrysków benzynowych?
Kompleksowa usługa czyszczenia wtryskiwaczy benzynowych w serwisie trwa od 1 do 2 dni roboczych i przynosi zazwyczaj długotrwałe efekty.
W miarę możliwości powinno się czyścić wtryski regularnie bądź chociaż podtrzymywać efekty czyszczenia serwisowego za pomocą dodatków do paliwa. Po czyszczeniu wtryski odzyskują swoje parametry, tym samym ich żywotność zostaje wydłużona. Odpowiednio przeprowadzona usługa przynosi wiele korzyści, a przede wszystkim radzi sobie z różnorodnymi zabrudzeniami nagromadzonymi na powierzchni wtrysku.
Komentarze