Gdzie sprawdzić wtryskiwacze benzynowe? – Co mówią eksperci?

Aby sprawdzić stan techniczny wtryskiwaczy benzynowych, należy udać się do warsztatu zajmującego się układem paliwowym, ponieważ możemy liczyć na fachową pomoc i specjalistyczny sprzęt. W profesjonalnym serwisie znajdziemy maszyny do testowania zarówno wtryskiwaczy bezpośrednich, jak i pośrednich. Nie każdy wie, że rzetelna diagnostyka wtrysków wymaga odpowiednich narzędzi mierniczych, urządzeń testujących poprawność rozpylania paliwa (wtryski pośrednie), czy stanowiska probierczego, gdzie można ocenić nie tylko jakość rozpylania, ale i parametry dawki (wtryski bezpośrednie). W przypadku wtrysków benzynowych trafna diagnoza i dokładne oględziny są niezwykle ważne. Może się bowiem okazać, że objawy usterki wyeliminuje regeneracja wtrysków lub, że wymiana wtryskiwaczy benzynowych nie jest w ogóle konieczna.
Ile kosztuje sprawdzenie wtrysków benzynowych?
Cena sprawdzenia wtrysków pośrednich oscyluje w okolicy 60 zł, natomiast w przypadku wtryskiwaczy bezpośrednich cena wynosić może około 130 zł. Koszt różni się więc w zależności od rodzaju wtrysków, niemniej zawsze zawiera czyszczenie wstępne oraz testowanie na urządzeniu diagnostycznym. Warto zdecydować się na fachową diagnostykę, ponieważ samodzielne sprawdzenie wtryskiwaczy benzynowych jest niemożliwe. W przydomowym garażu jesteśmy w stanie sprawdzić jedynie sprawność cewki, a jak wiemy, pełne oględziny wtrysków obejmują znacznie więcej czynności.
Jak sprawdzić, który wtrysk benzynowy jest uszkodzony?

Wtryskiwacze bezpośrednie sprawdzane są najczęściej na stole probierczym, gdzie weryfikuje się parametry dawki i jakość rozpylania paliwa. Z kolei, aby sprawdzić wtryskiwacze benzynowe pośrednie, należy je wymontować z silnika i umieścić na maszynie diagnostycznej dostępnej w serwisie. Na takim urządzeniu możemy zaobserwować sposób rozpylania paliwa przez każdy z wtryskiwaczy. Jeśli struga któregoś wtrysku jest nierównomierna, to świadczy o jego uszkodzeniu.
Jaki dźwięk wydaje uszkodzony wtrysk benzynowy?
Uszkodzony wtryskiwacz benzyny nie wydaje żadnych nietypowych dźwięków, ponieważ zwyczajnie nie działa. Lekkie cykanie wtrysków pod maską (związane z pracą elektrozaworu) jest zjawiskiem naturalnym i nie powinno nas niepokoić, gdyż świadczy o prawidłowej pracy wtryskiwaczy. Można więc podsumować, iż objawy uszkodzonego wtryskiwacza w benzynie są nieco inne niż w przypadku wtrysków w Dieslu, gdzie uszkodzenia można rozpoznać po ich głośnej pracy. Chcąc sprawdzić stan benzynówek, konieczne jest przeprowadzenie testów diagnostycznych.
Komentarze