Udostępnij wpis
Wybierz województwo
Jeśli słyszymy delikatne cykanie wtryskiwaczy benzynowych, to znaczy, że pracują jak najbardziej prawidłowo. W silnikach benzynowych taki odgłos wtrysków jest normalny i wiąże się z pracą elektrozaworu, więc nie powinien nas niepokoić.
W przypadku awarii wtryskiwacze przestają wydawać jakikolwiek dźwięk, ale oprócz tego zaczynają pojawiać się różne niedogodności w czasie jazdy, jak np. gaśnięcie samochodu, czy szarpanie silnika. Problem w tym, że podobne objawy mogą iść w parze z wieloma usterkami, więc aby się upewnić, gdzie leży problem, warto udać się na fachową diagnostykę. Kierowców, którzy zastanawiają się, o czym informuje stukanie wtryskiwaczy w benzynie, pragniemy więc uspokoić, że nic złego w układzie paliwowym się nie dzieje.
Ciekawostką jest natomiast, że stukający wtrysk na zimnym silniku Diesla i inne nietypowe dźwięki spod maski, świadczą o jego uszkodzeniu, więc jest to sytuacja odwrotna do „benzyniaków”.
Po czym poznać, że wtryski są do wymiany?
Gdy wtryski są wyeksploatowane lub uszkodzone, silnik zaczyna pracować nierówno, szarpie, gaśnie, a problem z jego uruchomieniem jest częsty. Jednak, aby upewnić się, czy to wtryski są źródłem awarii, należy je gruntownie przetestować. Może się okazać, że zamiast wymiany, możliwa jest regeneracja, która przywróci wtryskiwaczom prawidłowe parametry. Jeśli jednak oględziny wykażą uszkodzenia mechaniczne konstrukcji, jedyną opcją pozostaje wymiana wtrysków na nowe.
Jak poznać, że wtrysk leje?
Gaśnięcie, szarpanie jednostki napędowej idące w parze z kiepskimi osiągami i spadkami mocy, może świadczyć o nieprawidłowej dawce paliwa, czyli właśnie o lejących wtryskach. Lejący wtrysk podaje zbyt dużo paliwa, a to spowodowane jest stale uniesioną iglicą. Jak wiadomo, nieprawidłowa dawka benzyny odbija się negatywnie przede wszystkim na pracy silnika. Przyczyną lejących wtryskiwaczy może być uszkodzona cewka, zniszczona sprężyna czy też zablokowana iglica. Warto sprawdzić, co jest przyczyną powyższej usterki, aby nie dopuścić do poważnego uszkodzenia silnika.
Ile kosztuje naprawa wtryskiwaczy benzynowych?
W zależności od rodzaju wtrysku i zakresu naprawy, jej koszt może wynosić od ok. 50 do 120 zł. Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych w głównej mierze obejmuje czyszczenie i testy (opcjonalnie także wymianę zużytych uszczelek, siatek filtrujących). Posiadacze samochodów z silnikami benzynowymi mogą w tym momencie odetchnąć, gdyż naprawa wtrysków benzynowych nie jest tak kosztowna, jak to bywa w przypadku wtryskiwaczy Common Rail. Co więcej, wtryski benzynowe psują się stosunkowo rzadko, a dodatkowo niesprawny wtrysk benzynowy można naprawić, przedłużając mu tym samym żywotność, która przeważnie wynosi tyle, co okres eksploatacyjny auta.
Komentarze