Czyszczenie wtryskiwaczy. Czym to robić i jak często?

Czyszczenie wtryskiwaczy. Czym to robić i jak często?
Sposób czyszczenia wtryskiwaczy, na jaki się decydujemy, powinien być uzależniony od stopnia ich zabrudzenia i ogólnego stanu technicznego. Jeśli więc wtryski uległy zanieczyszczeniu w wyniku użytkowania samochodu, możemy w pierwszej kolejności podjąć się samodzielnego czyszczenia przy użyciu ogólnodostępnych preparatów przeznaczonych do wtrysków benzynowych. Wtryskiwacze zużyte, zardzewiałe i mocno zabrudzone lepiej wyczyścić przy użyciu profesjonalnych środków chemicznych dostępnych w autoryzowanych serwisach. Jeśli chodzi o częstotliwość takiego czyszczenia, to górna granica nie została określona. Wszystko bowiem zależy od parametrów wtrysków, jakie wykazują po przeprowadzonym myciu. Należy pamiętać, by po każdym czyszczeniu przepłukać wtryskiwacze paliwem, bo jak wiemy, woda w układzie paliwowym z pewnością nie należy do zjawisk pożądanych.
Czyszczenie wtryskiwaczy – zabieg ostatniej szansy
W przypadku wtrysków benzynowych czyszczenie można uznać za ostatnią deskę ratunku, ponieważ z reguły są nienaprawialne. Wymianie podlegają jedynie oringi, uszczelki i opcjonalnie sitka. Wtryskiwaczy benzynowych nie da się zdemontować na części, więc każde uszkodzenia mechaniczne jest jednoznaczne z koniecznością zakupy nowego wtrysku. Do takich sytuacji dochodzi na szczęście rzadko, a najczęstszym powodem awarii są zanieczyszczenia, które oblepiają powierzchnie wtryskiwaczy. Trzeba wówczas wiedzieć, że gruntowne czyszczenie wtrysków przywróci ich prawidłowe parametry.
1. Ile trwa czyszczenie wtrysków? – Preparat do czyszczenia wtryskiwaczy benzyna
Program, który uruchamiany jest w celu czyszczenia wtrysków, zajmuje około 15 minut, jednak zdarza się tak, że czynność tę należy powtórzyć. W profesjonalnych serwisach samochodowych do czyszczenia używa się sprawdzone preparaty, które umożliwiają usunięcie uciążliwych zabrudzeń, ale także wyeliminowanie rdzy. Środki chemiczne mimo tego, że są bardzo skuteczne, to nadal bezpieczne dla struktury poszczególnych elementów.

2. Czyszczenie wtryskiwaczy za pomocą Liqui Moly Diesel – STP do czyszczenia wtryskiwaczy opinie
Popularnymi preparatami przeznaczonymi do czyszczenia wtrysków benzynowych są te marki Liqui Moly oraz STP. Są one dostępne w większości sklepów motoryzacyjnych, a do tego są w dobrej cenie. Powyższe produkty można wykorzystać do samodzielnego mycia wtrysków, ponieważ nie wymagają użycia specjalistycznych urządzeń, a także obecności mechanika. Liqui Moly i STP sprawdzą się podczas mycia wstępnego lub w czasie usuwania drobnych zabrudzeń. W przypadku mocno zużytych i zanieczyszczonych wtryskiwaczy najlepiej wyczyścić je metodą ultradźwiękową.
Komentarze