Czyszczenie wtryskiwaczy | Benzyna
W jakich silnikach w celu przywrócenia pełnej sprawności układu wtryskowego przeprowadza się czyszczenie wtryskiwaczy? Benzyna czy Diesel? Spieszymy z odpowiedzią, ponieważ diagnozować, czyścić i regenerować można już nie tylko wtryski z silników benzynowych, ale także te współpracujące z wysokoprężnymi jednostkami napędowymi. W niniejszym artykule poświęconym właśnie zagadnieniom związanym z wtryskiwaczami benzynowymi pragniemy odpowiedzieć na pytanie o to, jaki sposób na czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych forum specjalistów poleca najczęściej. Jeżeli wahasz się zatem, czy trzeba od razu umawiać się w serwisie na regenerację, czy też warto zakupić jakiś środek do czyszczenia wtryskiwaczy – benzyna, skorzystaj z porad sformułowanych w ścisłej współpracy ze specjalistami zgromadzonymi w naszej pracowni regeneracji wtrysków benzynowych.

1. Jak można czyścić wtryskiwacze benzynowe?
Metod czyszczenia wtrysków w silniku benzynowym jest kilka i warto tutaj podkreślić, że różnią się one nie tylko ceną, ale także skutecznością i trwałością efektów. Opcjami, które kierowcy rozważają zazwyczaj tuż po tym, jak sami wywnioskują lub dowiedzą się od mechanika o zabrudzonych wtryskiwaczach, jest to, jak wyczyścić te wtryski domowym sposobem bądź jakiego rodzaju preparat do czyszczenia wtryskiwaczy (benzyna) zastosować. Zastanawianie się nad szczegółami dotyczącymi płukania benzynowego układu wtryskowego zazwyczaj prędzej czy później prowadzi ich na rozliczne fora internetowe lub YouTube, gdzie nie brakuje pomysłów na sposób przeprowadzenia tejże operacji. Przestrzegamy przed tym, aby każdą niefachową propozycję sposobów na czyszczenie wtryskiwaczy zarówno benzynowych, jak i dieslowskich, rozważyć w perspektywie ewentualnych skutków, ponieważ stosowanie niesprawdzonych metod może przynieść więcej szkód niż pożytku, a kosztownym zakończeniem okaże się konieczność profesjonalnej regeneracji wtrysków, a w skrajnych przypadkach – wymiany wtryskiwaczy na nowe. Niewielkie zabrudzenia wtrysków benzyny można zwalczyć poprzez zastosowanie środka dedykowanego wtryskiwaczom tego rodzaju. Analiza dostępnych na rynku preparatów wskazuje, że jest ich naprawdę wiele, przy czym na prowadzenie wysuwają się marki znane z innych specjalistycznych środków do samochodów. Jakie w takim razie można wymienić najpopularniejsze środki, dzięki którym możliwe jest czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych? Liqui Moly – opinie na temat tego środka od znanego na całym świecie producenta są naprawdę dobre, podkreślamy jednak, że nie jest to sposób na regenerację wtryskiwaczy, a jedynie na pozbawienie się z nich zanieczyszczeń. Podobne efekty w nieco niższej cenie pozwala uzyskać zastosowany preparat do czyszczenia wtryskiwaczy benzynowych K2 – opinie forumowiczów na jego temat także są z reguły pozytywne, podobnie jak w przypadku STP do benzyny. Opinie użytkowników zazwyczaj obejmują zadowolenie z tego, że praca jednostki napędowej na powrót staje się bardziej wyrównana, a to wszystko dzięki temu, że wtryskiwacz pracuje bez obciążenia nagarem i drobinami brudu. Niestety nie zawsze zastosowanie preparatu do mycia wtrysków okazuje się wystarczające, a po jego użyciu nie widać żadnej poprawy. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób można zaradzić temu problemowi? Nieco więcej na ten temat napiszemy w kolejnej części artykułu.

Sposób na poważne zabrudzenia wtryskiwaczy benzynowych
Wtryski w silniku benzynowym pracują pod mniejszym obciążeniem niż ich dieslowscy krewniacy, jednakże ich zabrudzenie narastające przez setki tysięcy pokonywanych kilometrów może w końcu doprowadzić do poważnych problemów z samochodem. Nie warto czekać, aż auto przestanie odpalać, a już pierwsze objawy zabrudzonych wtryskiwaczy, takie jak problemy z rozruchem, niestabilna praca silnika, szarpanie autem czy zadymienie, należy konsultować z mechanikiem. Przeprowadzona diagnostyka najpewniej wykaże uszkodzenia lub zabrudzenia, które w łatwy sposób i za niską cenę będzie można wyeliminować z benzynowego układu wtryskowego. Przyczyni się do tego przeprowadzona w ASO Bosch Service Pawlik regeneracja wtryskiwaczy benzynowych, którą wykonujemy z zachowaniem najwyższych standardów światowej klasy producentów podzespołów samochodowych. Zgodnie z przedstawionymi w ten sposób założeniem wtryski benzynowe najpierw poddawane są czyszczeniu z zastosowaniem myjki ultradźwiękowej. Odbywa się to z wysterowaniem wtryskiwacza, tak więc wtrysk jest zabezpieczony przed kawitacją. Aby uzyskać całkowitą pewność, że we wtryskiwaczu nie pozostaną żadne zanieczyszczenia, przeprowadza się także ich płukanie wsteczne, także z wysterowaniem wtryskiwacza. Zdemontowane z silnika benzynowego wtryskiwacze są następnie testowane i nie mogą one opuścić pracowni aż do momentu, gdy testy nie wykażą ich w pełni sprawnego funkcjonowania. Czyszcząc wtryski benzynowe w serwisie, zyskujesz nie tylko pewność co do skuteczności zabiegu przeprowadzonego na fachowych urządzeniach, ale otrzymujesz także pisemną gwarancję na dwa lata bez limitu przejechanych kilometrów.

Komentarze