
Udostępnij wpis
Wybierz województwo
Tak, samochody benzynowe mają wtryskiwacze. Są to kluczowe elementy układu paliwowego, które odpowiadają za precyzyjne dostarczanie paliwa do cylindrów silnika. Liczba wtrysków zależy od liczby cylindrów w jednostce napędowej pojazdu, co oznacza, że w samochodach z czterocylindrowymi silnikami spotkamy cztery wtryskiwacze, natomiast w pojazdach z silnikami sześciocylindrowymi może ich być sześć, a w ośmiocylindrowych – osiem.
Wtryski benzynowe są elementami, które wymagają dużej precyzji w działaniu. Z biegiem czasu mogą jednak ulegać zabrudzeniu lub zużyciu, co może wpłynąć na ich sprawność. W takim przypadku konieczne może być ich profesjonalne czyszczenie lub wymiana, aby przywrócić pełną sprawność układu paliwowego. Pamiętaj, że regularne dbanie o stan podzespołów ma wpływ na ekonomię paliwową oraz długość życia silnika, dlatego warto o nie odpowiednio dbać i monitorować ich kondycję.
SPRAWDŹ CENĘ
WYSZUKAJ PO NUMERZE VIN
Podaj VIN, a my dobierzemy wtryskiwacz, który idealnie pasuje do Twojego samochodu.

Co ile wymiana wtryskiwaczy w benzynie?
Wtryskiwacze w silnikach benzynowych mogą pracować przez długi czas, często nawet 200-300 tys. km. Ich żywotność może się jednak różnić i zależy od kilku czynników, takich jak jakość paliwa, styl, jazdy, warunki użytkowania, systematyczności konserwacji i serwisowania czy częstotliwość stosowania dodatków do paliwa. Wymiana wtryskiwaczy nie jest konieczna, dopóki nie pojawią się objawy ich zużycia, takie jak nierówna praca silnika, zwiększone spalanie, spadek mocy czy trudności z odpalaniem. Warto pamiętać, że regularne stosowanie wysokiej jakości paliwa oraz dodatków czyszczących pozwala wydłużyć ich żywotność.
Jak wyczyścić wtryskiwacze w silniku benzynowym?

Wtryskiwacze w silniku benzynowym można wyczyścić na dwa główne sposoby:
1. Samodzielne czyszczenie za pomocą dodatków czyszczących – w tej metodzie wystarczy dodać do benzyny specjalny preparat czyszczący, który pomaga usunąć osady i zanieczyszczenia wtryskiwaczy. Specyfiki te są dostępne w sklepach motoryzacyjnych i stacjach paliw. Ponadto są one proste w użyciu - wystarczy wlać odpowiednią ilość środka do baku paliwa, zgodnie z instrukcją producenta produktu i przejechać kilkanaście kilometrów, aby preparat mógł zadziałać. Jest to metoda skuteczna w przypadku mniejszych zabrudzeń.
2. Czyszczenie w warsztacie przy użyciu myjki ultradźwiękowej – jeśli wtryskiwacze są poważnie zabrudzone, najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu, gdzie fachowcy przeprowadzą czyszczenie ultradźwiękowe. W tej metodzie wtryski są demontowane z pojazdu, a następnie umieszczane w specjalnej myjce, która za pomocą fal ultradźwiękowych skutecznie usuwa nagar i zanieczyszczenia z wnętrza wtryskiwaczy, przywracając im pełną sprawność.
Co ile czyścić wtryski w benzynie?
Wtryskiwacze warto czyścić profilaktycznie co 60-80 tys. km, aby zapobiec osadzaniu się nagaru i innych zanieczyszczeń. Jeśli jednak auto jest eksploatowane głównie w ruchu miejskim lub na krótkich trasach, można stosować dodatki do paliwa co 5-10 tys. km, aby uniknąć poważniejszych kłopotów. Objawy wskazujące na konieczność wcześniejszego czyszczenia to m.in. falujące obroty, problemy z przyspieszaniem czy zwiększone zużycie paliwa. Regularne dbanie o wtryskiwacze w benzynie pozwala utrzymać silnik w dobrej kondycji, zapobiega spadkom mocy i nadmiernemu zużyciu benzyny, a także wydłuża żywotność całego układu paliwowego.