Udostępnij wpis
Wybierz województwo
Wtryskiwacze benzynowe nie wymagają kodowania, tak jak jest to w przypadku dieslowskich, jednak wyjątkiem są podzespoły nowszej generacji. Przy wymianie wtryskiwaczy niezbędna jest funkcja autoadaptacyjna. Polega ona na całkowitym resecie/stałym usunięciu pamięci sterownika. Jest to bardzo istotne przy wymianie wtrysków, gdy pominiemy ten element – nasza naprawa nie dojdzie do skutku. Brak kodowania wtryskiwacza spowoduje, że będzie on nadal działał jak uszkodzony komponent. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ niesprawny wtrysk podaje błędne parametry i wartości, a sterownik się ich uczy i zapamiętuje.
Co trzeba zrobić po wymianie wtryskiwaczy?
Najważniejszymi krokami, które należy podjąć po wymianie wtryskiwaczy są:
- uruchom silnik pojazdu;
- zwróć uwagę na ewentualne wycieki (nie powinno ich być);
- jeśli wtryskiwacz posiada kod, wybierz się do mechanika, w celu wpisania go do sterownika. Do tej czynności niezbędny będzie komputer diagnostyczny, dlatego nie jesteśmy w stanie zakodować wtryskiwacza samodzielnie;
- wykonaj jazdę próbną, sprawdź ewentualne wycieki i kolor spalin wydobywanych z rury wydechowej. Jest to ważny element każdej naprawy, by sprawdzić czy usterka została skutecznie zażegnana;
- wykonaj autoadaptację, w celu przywrócenia sterownika do ustawień fabrycznych. Autoadaptacja to proces usunięcia pamięci, po to, by wtryskiwacz mógł działać poprawnie. Konieczna tu będzie pomoc mechanika samochodowego.
Warto dodać, że przy awarii wtryskiwaczy nie jest konieczna wymiana wszystkich podzespołów, gdyż generuje to niepotrzebne koszta. Przy awarii wtrysków benzynowych można wymienić tylko ten, który wywołał usterkę. Jeżeli wtryskiwacz nie jest uszkodzony mechanicznie zalecany jest proces regeneracji, czyli nic innego jak czyszczenie wtrysku. My zyskujemy ekonomiczne rozwiązanie, a nasze wtryski – pierwotną sprawność.
Czy wtryski benzynowe się regeneruje?
Tak, nawet ma to wiele korzyści. Ten proces to odzyskanie pierwotnej sprawności przez wtryskiwacze, oprócz tego zyskują parametry fabryczne, a dzięki temu wydłużamy ich żywotność. Największą korzyścią jest cena. Nie jest ona tak duża jak kwota nowych wtryskiwaczy, dlatego ucieszy rzeszę kierowców.
Są jednak wyjątki wtrysków, których nie da się zregenerować. Wtryskiwacze, które posiadają trwałe uszkodzenia należy zastąpić nowymi, co wiąże się z niestety wyższymi kosztami.
Jeśli jeździsz samochodem z napędem benzynowym i stoisz przed trudnym wyborem, odpowiadamy zdecydowanie iż warto regenerować - twoje wtryski zyskają drugie życie, a Ty bezpieczną jazdę.
Ile wytrzymują wtryski benzyna?
Żywotność wtryskiwaczy benzynowych może być zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak jakość paliwa, warunki jazdy i regularność eksploatacji. Wtryski benzynowe mogą wytrzymać setki tysięcy kilometrów i wiele lat, jeśli są prawidłowo użytkowane i konserwowane.
Krótko podsumowując – jak dbamy, tak mamy.
Natomiast, trzeba pamiętać o tym, że są to części wymienne, które się zużywają. Jeśli narażamy wtryskiwacze na trudne warunki, tj. zanieczyszczenia, gorszej jakości benzyna i nieszczelny układ paliwowy to ich żywotność się skraca. Gdy zauważysz pierwsze objawy awarii wtrysku benzyny – skonsultuj się z mechanikiem samochodowym, by dokładnie ocenić ich stan.
Komentarze