Co to jest GDI? - Pora to wyjaśnić!

GDI -Gasoline Direct Injection. Skrót wykorzystywany do oznaczenia silnika benzynowego z bezpośrednim wtryskiem benzyny. To jeden z wariantów wtrysku paliwa, jakie stosuje się w silnikach benzynowych. Działa w ten sposób, że paliwo pod wysokim ciśnieniem wtryskiwane jest bezpośrednio do komory spalania. Wtryski GDI dają możliwość spalania ubogiej mieszanki, co zmniejsza zużycie paliwa i ogranicza emisję spalin.
Skrót GDI charakterystyczny jest dla marek (Hyundai, KIA, Mitsubishi).
Co to znaczy silnik GDI?
Silnik GDI to inaczej bezpośredni wtrysk benzyny do cylindrów. W związku z tym, paliwo o niskiej temperaturze chłodzi dno tłoka i ścianki cylindra. Dzięki temu możemy uzyskać większą wydajność pracy jednostki napędu. Silnik wyposażony we wtryskiwacz paliwa pracuje zazwyczaj w dwóch trybach:
- Uwarstwionym (mieszanka paliwo-powietrze)
- Homogenicznym.
Silnik GDI wyróżnia się wysoką wydajnością paliwa, podwyższoną mocą silnika, która gwarantuje komfort jazdy i cichą pracę. Na rynku motoryzacyjnym, stają się one coraz bardziej popularne.
Czy silniki GDI są dobre?

Kierowcy pytają, czy wtryskiwacze są także w silnikach benzynowych? Oczywiście! A jednymi z nich są wtryskiwacze GDI. Osiągają one lepsze spalanie, gwarantują wyższą dynamikę na zmniejszonych obrotach i mogą wydłużyć życie silnika.
GDI wyróżniają się:
-szybką reakcją auta przy nagłym wciśnięciu pedału gazu,
-dużą mocą, która zapewnia wygodną jazdę dużymi pojazdami typu SUV,
-swobodną i cichą pracą na niskich obrotach.
Trwałość silników GDI zależna jest głównie od konserwacji. Dbanie o czystość wszystkich elementów silnika to podstawa. Wystarczy stosować paliwo odpowiedniej klasy, systematycznie serwisować, czyścić silnik oraz stosować dodatki do benzyny polecane przez producentów.
Czy silnik 1.6 GDI jest dobry?
Zdecydowanie, silnik 1.6 GDI jest jednostką niemalże bezawaryjną. Nie przynosi żadnych problemów, a jego praca i osiągi są na bardzo dobrym poziomie.
Układ wtryskiwaczy bezpośrednich w tych napędach pracuje w trybach:
- Ekonomiczny- zmniejsza obciążenia silnika, podczas jazdy na niskich obrotach.
- Dużej prędkości- załącza się wtedy, kiedy napęd pracuje z dużym obciążeniem na wysokich obrotach.
- Ostre przyśpieszenie – zapobiega detonacji przy wysokim nagrzaniu jednostki napędu.
Jest dużo zalet silników GDI, o jakich warto wiedzieć. Producenci bloków silnikowych GDI dbają o to, aby obniżyć poziom zanieczyszczenia środowiska. Te ekologiczne jednostki cechują się prostą budową i wysokim stopniem bezawaryjności. Oczywiście jest też wiele wad silników benzynowych, głównym minusem jest cena. Elektronika wykorzystywana w samochodach z GDI jest bowiem bardzo słaba.
Komentarze