Co się psuje we wtryskiwaczu benzynowym? Wiedziałeś o tym?

We wtryskach benzynowych popsuć może się przykładowo iglica czy uszczelki, jednak problem tkwi w tym, że wtryskiwacze te są nierozbieralne, wiec w przypadku uszkodzenia któregokolwiek elementu, konieczna jest wymiana całego wtrysku. Jedynym wymiennym elementem jest pierścień teflonowy uszczelniający, do którego potrzebny jest specjalny ściągacz, gdyż demontując go samodzielnie bez odpowiednich narzędzi, możemy doprowadzić do objawów nieszczelnego wtryskiwacza.
Za uszkodzenia we wtryskach benzynowych odpowiadają najczęściej zabrudzenia znajdujące się w układzie paliwowym oraz naturalne zużycie eksploatacyjne. Jeśli mamy więc do czynienia z awarią spowodowaną osadami, warto powierzyć wtryski w ręce mechanika, który ma sprawdzone i skuteczne sposoby na to, jak wyczyścić wtryski benzynowe. Natomiast w przypadku innych uszkodzeń, niezbędna jest całkowita wymiana wtryskiwacza. Żeby sprawdzić, który wtrysk benzynowy jest uszkodzony i wymaga wymiany, należy skorzystać z odpowiedniego testera diagnostycznego.
Warto jednak wiedzieć, że zaletą wtrysków benzynowych jest trwałość i bardzo mała awaryjność (w przeciwieństwie do wtrysków w Dieslu).
Jakie są objawy awarii wtryskiwaczy w silniku benzynowym?

O awarii wtrysków benzynowych może sugerować pogorszenie się pracy silnika, który zaczyna szarpać, gasnąć, a jego uruchomienie staje się coraz częściej problematyczne. Spadek mocy i osiągów, a także większe kopcenie z wydechu także mogą świadczyć o niesprawnych wtryskiwaczach. W przypadku wystąpienia powyższych objawów, warto udać się do doświadczonego mechanika, który wie, jak sprawdzić wtryskiwacze benzynowe i nie zaleci bezsensownej wymiany wszystkich wtrysków. Trzeba bowiem wiedzieć, że wyżej wskazane symptomy występują także w przypadku innych usterek, więc nie oznaczają jednoznacznie uszkodzonych wtrysków.
Co niszczy wtryski?
To, od czego psują się wtryskiwacze benzynowe, to z pewnością kiepskie paliwo, które nie wykazuje odpowiednich właściwości smarnych i zabezpieczających. Trzeba też wiedzieć, że tankując benzynę na niesprawdzonej stacji, ryzykujemy, że wraz z nią do baku wlejemy mnóstwo zabrudzeń, ale i wodę, co destrukcyjnie wpływa na wtryskiwacze. Osady gromadzące się na wtryskach, uniemożliwiają im poprawną pracę. Przykładowo uszkodzona iglica może doprowadzić do objawów lejących wtryskiwaczy.
Komentarze