Zdarzenie, jakim jest awaria wtrysku, objawia się symptomami, które niestety przypisać można do usterek wielu samochodowych podzespołów.
Sygnałami, które zawsze powinny wzbudzić czujność kierowcy, są:
1. problemy z odpaleniem silnika;
2. nierówna praca silnika;
3. silne szarpanie, szczególnie odczuwalne na biegu jałowym;
4. charakterystyczne strzały w wydech lub dolot;
5. mocne zadymienie.
O ile pierwszy z nich może być spowodowany brakiem paliwa w baku, czy też błędem wskaźnika poziomu paliwa, o tyle nierówna praca silnika może dotyczyć braku zapłonu na jednym z cylindrów, czego winowajcą może być niesprawny wtryskiwacz właśnie. Jeśli jednak mamy paliwo w baku, świece zapłonowe działają i nie są zabrudzone, pompa paliwa funkcjonuje jak należy, a podłączenie auta do komputera diagnostycznego nie pokazuje błędów, swoje podejrzenia można skierować na nieprawidłowo pracujące wtryskiwacze.
Dlaczego tak rzadko są one podejrzewane o usterkę? Podzespoły te funkcjonujące w silniku zasilanym benzyną są uznane za bezawaryjne i na ogół przeżywające nawet sam samochód. Ich imponująca żywotność związana jest z funkcjonowaniem w środowisku lżejszym niż system silnika wysokoprężnego. Jednak gdy nie masz w zwyczaju zwracania uwagi na to, jakiej jakości paliwo tankujesz, przyspieszasz nieuchronną usterkę wtrysków, których zapowiedzią będą np. objawy zabrudzonych wtryskiwaczy wołające o szybką naprawę usterki.

Awaria systemu wtrysku - czy można jechać - odpowiadamy
Gdy pojawi się awaria systemu wtrysku - czy można jechać - to pytanie momentalnie zabrzmi w głowie kierowcy. Objawy niesprawnych wtryskiwaczy, o których pisaliśmy wcześniej, nie napawają nadzieją na przyjemną podróż, dlatego odpowiedź na pytanie o to, czy można jeździć z uszkodzonym wtryskiem, wydaje się oczywista: lepiej nie! Nawet jeśli wymienione wcześniej sygnały nie będą bezpośrednio dotyczyły wtryskiwaczy, nie warto narażać się na dodatkowe koszty związane z uszkodzeniami innych podzespołów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących pożądanego funkcjonowania swojego samochodu warto jak najszybciej zgłosić się do mechanika, który nie odrzuci możliwości usterki wtryskiwacz benzyny. Gdy ta zostanie stwierdzona, dobrze jest zdemontować wtryskiwacze i skontaktować się z profesjonalną pracownią zajmującą się czyszczeniem i testem wtryskiwaczy, która będzie w stanie prawidłowo zdiagnozować i naprawić podzespoły, które w większości przypadków nadają się do dalszego użytku. Tak, jak to ma miejsce w przypadku, gdy wystąpi awaria wtrysku Diesel.

Dodaj komentarz